Asyż
Bazylika Matki Bożej Anielskiej (Purcjunkula) w Asyżu
Tytuł ten przypomina, że patronka Bazyliki jako Matka Boża jest również królową aniołów. Nazwa „Porcjunkula" ma dwa źródła. Pierwsze to „piccola porzione" (mała cząstka) od wielkości terenu, na którym wznosiła się kapliczka, należąca wówczas do dóbr bendyktynów. Drugie, według tradycji, to „piccola porzione di pietra" (mała cząstka kamienia), od relikwii - kamienia z grobu Matki Bożej umieszczonego w ścianie kapliczki. Początki kaplicy sięgają IV w. Jest to mały budynek na prostokątnym planie z niewielką absydą. Gotyckie sklepienie zostało podobno zbudowane przez samego św. Franciszka, który po 1211 r. założył tu pierwsze zgromadzenie franciszkańskie. Jego centralnym miejscem była właśnie Porcjunkula.
Bazylika składa się z trzech naw. Ma 126 m długości, 65 m szerokości i 75 m wysokości do poziomu kopuły. Zaprojektowano ją tak, aby na przecięciu nawy środkowej i transeptu znalazła się Porcjunkula. W latach 1569-1678 wystawiono świątynię, którą dzisiaj oglądamy. Obecny wygląd fasady bazyliki to efekt prac rozpoczętych z końcem XVIII w. Po trzęsieniu ziemi z 1923 r. na szczycie fasady w stylu klasycystycznym umieszczono wysoką na 7 m figurę Matki Boskiej Anielskiej z pozłacanego brązu. Zewnętrzne ściany Porcjunkuli zdobią freski. Za kościółkiem, we wnętrzu bazyliki, pozostawiono jeden z domków zbudowanych przez franciszkanów. Jest to Transito (Przejście) - kaplica w której św. Franciszek zmarł 3 października 1226 r. W ogrodzie znajduje się Kaplica Róż. Z początków XIII wieku pochodzi Kaplica Płaczu z ceramicznym ołtarzem przedstawiającym św. Franciszka płaczącego nad Męką Pańską. 11 kwietnia 1909 roku papież Pius X podniósł kościół Matki Bożej Anielskiej w Asyżu do godności Bazyliki patriarchalnej
i papieskiej.
Ciekawostki:
Według legendy św. Franciszek kuszony przez diabła rzucił się bez szat na kolczaste krzewy. Kolce pokaleczyły ciało, a krew spłynęła na liście. Za sprawą cudu kolce zniknęły, a krzaki zamieniły się w kwitnące krzewy róż. Ogród różany rozkwita regularnie każdej wiosny. Krzewy nie mają kolców, a liście znaczą czerwone plamy podobne do kropli krwi.
Z Porcjunkulą związane jest także powstanie zakonu klarysek. W tym miejscu w marcu 1211 r. św. Klara złożyła śluby zakonne.
Matka Boża Anielska jest patronką Kostaryki.
Adres Sanktuarium
Bazylika Matki Bożej Anielskiej (Basilica Papale Santa Maria degli Angeli Santuario Della Porziuncola)Adres: Via Los Angeles, 06081Assisi, Perugia, Italy
Tel.: (+39) 075 805 14 30
Fax: (+39) 075 805 14 18
Website:: http://www.porziuncola.org
E-mail: basilicaporziuncola@assisiofm.org
Zobacz w Internecie
http://www.porziuncola.org (oficjalna strona Bazyliki)http://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_Matki_Bożej_Anielskiej (encyklopedia Wikipedia)
http://www.ofmconv.pl/Franciszek/5.html (strona poświęcona św. Franciszkowi)
http://angelus.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2496&Itemid=699 (biogramy św. Klary z Asyżu)