Troki

Sanktuarium Matki Boskiej Trockiej w Trokach

Cudowny obraz Nawiedzenia NMP od sześciuset lat sprowadza pielgrzymów do Trok. W pierwszej połowie XVII w. trocki wizerunek Maryi był najbardziej znanym na Litwie. Obfitość łask otrzymywanych za wstawiennictwem Maryi sprawiała, że obdarowywano ją licznymi wotami.
W okresie wojny z Moskwą (1655 - 1661) obraz ukryto, a następnie umieszczono w Kaplicy św. Kazimierza w katedrze wileńskiej. Powrócił w 1667 r., ale w 1702 r., w czasie wojny północnej, znowu zabrano go do Wilna, do rezydencji biskupiej. 4.09.1718 r. wizerunek MB Trockiej ukoronowano koronami papieskimi. Była to druga w ówczesnej Rzeczypospolitej koronacja cudownego obrazu koronami papieskimi. Kopie obrazu MB Trockiej były bardzo powszechne na Litwie. Obecnie znajdują się m.in. w kościele św. Michała w Niemenczynie i Agłonie na Łotwie. Ograniczana w okresie sowieckim tradycja pielgrzymek odżyła wraz z odzyskaniem przez Litwę niepodległości. Popularne są piesze pielgrzymki z Ostrej Bramy do Trok. Przybywa tu wiele pielgrzymek z zagranicy. Matka Boża Trocka jest patronką Litwy.
Na odwrocie obrazu zapisano na początku XVIII w., że jest on darem dla wielkiego księcia Witolda od cesarza bizantyjskiego Emanuela II Paleologa z okazji chrztu. Zapisano też, że ikona ta zwana jest Zwycięską (Nikopeia), ponieważ pomogła cesarzowi Janowi Komnenowi przełamać perskie oblężenie i szczęśliwie powrócić do Konstantynopola. Obraz namalowano w XV w. w stylu gotyku. Na początku XVII w. dopasowano go do nowego ołtarza. Odcięto dolną część, tło ozdobiono
w stylu renesansowym, a postać Maryi przemalowano nadając obrazowi cech bizantyjskich. Wizerunek reprezentuje typ Hodegetrii. Na lewym kolanie Matki Bożej siedzi Dzieciątko Jezus, które w lewej ręce trzyma księgę, a prawą wyciąga w kierunku trzech róż, trzymanych przez Matkę. Obraz MB Trockiej w wyjątkowy sposób łączy style malarstwa ikon z malarstwem europejskim średniowiecza i baroku. W 1724 r. obraz ozdobiono srebrną pozłacaną sukienką.
W 1615 r. biskup wileński ufundował dla obrazu wspaniały barokowy ołtarz, a ok. 1630 r. kanclerz wielki litewski ofiarował złotą koronę.
Troki znane są od XIII w. Okresowo pełniły funkcję stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1409 r. powstała parafia pw. Nawiedzenia NMP i św. Jana Ewangelisty. Monumentalny gotycki kościół
z czerwonej cegły wybudowano prawdopodobnie w latach 20. i 30. XV w. Po rekonstrukcji w XVII w. i dobudowaniu wież w XVIII w. nabrał cech późnego baroku z elementami klasycyzmu. Świątynia poważnie ucierpiała w pożarze w 1794 r. i w czasie obu wojen światowych. W okresie sowieckim była zaniedbana. W latach 2007 - 2008 poddano kościół pracom konserwatorskim. Pierwszy raz od XVIII w. zmieniono formę budowli. Kościół w Trokach nigdy nie został zamknięty, przekazany wyznawcom innych religii ani wykorzystywany do innych celów niż sakralne.

Ciekawostki:
Za czasów wielkiego księcia Witolda obraz był czczony również przez muzułmanów. Modlili się tu: królowa Konstancja, żona króla Zygmunta III Wazy, wraz z księdzem Piotrem Skargą, wojewoda trocki Janusz Tyszkiewicz po zwycięstwie pod Chocimiem w 1621 r. oraz król Władysław IV Waza. W kościele zachowały się polichromie ścian w stylu bizantyjskim z czasów księcia Witolda.

Godziny otwarcia: poniedziałki: 16:00-18:30, wtorki, czwartki, soboty i niedziele: 8:00-15:00,
środy i piątki: 11:00-18:30.

Porządek mszy św. (stan na 02.2010 r.): niedziele: 10:00 (po polsku), 12:00 (po litewskie), poniedziałki, środy i piątki: 18:00, wtorki, czwartki i soboty: 8:30.

Odpusty: 15 sierpnia, 8-15 września.

 

Adres Sanktuarium

Kościół parafialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Troch (Trakų Švč. M. Marijos Apsilankymo bažnyčia)

Adres: Birutės g. 5, 21114 Trakai (Lietuva)
Tel.: + 370 528 5 59 07
Website: www.trakubaznycia.lt
E-mail: info@trakubaznycia.lt

Zobacz na mapie

Zobacz w Internecie

www.trakubaznycia.lt (strona sanktuarium po litewsku)
www.piligrimukelias.lt (szlaki pielgrzymie Jana Pawła II na Litwie po polsku)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Matka_Boża_Trocka (Wikipedia)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Troki (Wikipedia)