Gdańsk Matemblewo

Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie

W kaplicy na leśnym wzgórzu od ponad dwóch wieków jest otaczana kultem figura Matki Bożej Brzemiennej. Słynący łaskami wizerunek Maryi od początku wyjątkowo czcili Kaszubi i gdańszczanie. O początkach sanktuarium opowiada legenda. Według niej stolarz z Matarni, w czasie srogiej zimy, wyruszył pieszo po pomoc dla rodzącej żony. Kiedy opadł z sił zaczął się żarliwie modlić. Nagle pojawiła się przed nim świetlista postać brzemiennej Niewiasty, która kazała mu wracać do domu, ponieważ dziecko urodziło się szczęśliwie. Ta sama Niewiasta pomogła przy narodzinach dziecka. Powiadomieni o tym cystersi z Oliwy postanowili uczcić to wydarzenie wystawieniem kapliczki. Miejsce widzenia przyciągało wiernych. Zgodnie ze zwyczajem przynoszono woreczki z ziemią, z której powstał stromy kopiec wysoki na 9 i szeroki na 12 m. Na wzgórzu wzniesiono kapliczkę z figurą Matki Bożej Brzemiennej. Wzgórze okalają amfiteatralnie posadzone lipy i modrzewie.
Figura Matki Bożej Brzemiennej jest nazywana Madonną z Matemblewa lub Madonną Apokaliptyczną. Wykonana z drewna modrzewiowego, polichromowana rzeźba, przedstawia brzemienną niewiastę. Ma 185 cm wysokości i 90 cm szerokości. Stojąca postać Maryi odziana jest w czerwoną suknię i ciemnobłękitną szatę. Zamyśloną twarz okalają krótkie brązowe włosy. Głowę z małą złotą koroną otacza wieniec z gwiazd. W lewej dłoni trzyma lilię. Ma bose stopy. Prawą wspiera na półksiężycu, a lewą depcze głowę węża - szatana. Subtelnie ukazano piękno macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny. Rzeźba powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII w. w pracowni snycerskiej cystersów oliwskich lub w którymś z warsztatów gdańskich. Dobrze oceniany za swój kunszt artysta jest nieznany.
Drewniana kaplica, prawdopodobnie z 1790 r., dotrwała do początku XX w. W 1903 r. wymurowano nową, która stoi do dziś. W okresie międzywojennym wzrasta zainteresowanie sanktuarium. Lata 50. i 60. XX w. to czas coraz częstszych uroczystości i zwiększenia ruchu pielgrzymkowego. Przybywa wotów i wpisów w księgach próśb i podziękowań. Wybudowano dolną kaplicę z miejscem na Najświętszy Sakrament i obrazami opowiadającymi historię sanktuarium. Wokół wzgórza ustawiono obrazy przedstawiające 15 tajemnic Różańca św. i 14 drewnianych krzyży z numerami stacji Drogi Krzyżowej, które w 1966 r. nieznani sprawcy wycięli. Zbudowano kilka kamiennych ołtarzy. Powstały obiekty o znaczeniu praktycznym. W 1989 r. w Matemblewie ustanowiono parafię. 12.08.1990 r. na figurę Matki Bożej Brzemiennej nałożono korony biskupie. 11.10.1992 r. poświęcono Dom Samotnej Matki - pomnik upamiętniający pielgrzymkę Ojca Świętego z 1987 r. W 1994 r. ustanowiono przy sanktuarium Centrum Apostolstwa Rodziny Chrześcijańskiej. W styczniu 1999 r. otwarto Dom Rekolekcyjny dla Małżeństw i Rodzin oraz Dom Pielgrzyma. 5.06.1999 r. przed figurą Matki Bożej Brzemiennej zatrzymał się Ojciec Święty Jan Paweł II. 4.06.2000 r. poświęcono Kalwarię wybudowaną z elementów papieskiego ołtarza z sopockiego hipodromu. 25.03.2007 r. konsekrowano kościół w sanktuarium.

Ciekawostki: Jest to jedyne sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej na świecie.

Porządek mszy św. (stan na 02.2010 r.): niedziele: 9:00, 10:30, 12:00, 18:00, dni powszednie: 7:30, 12:00 (wyłącznie w soboty), 18:00.

 

Adres Sanktuarium

Parafia pw. Matki Bożej Brzemiennej

Adres: ul. Matemblewska 9, 80-294 Gdańsk
Tel.: 58 348 03 68, 58 347 79 07
Fax: 58 348 03 69
Website: www.matemblewo.pl
E-mail: parmbb@diecezja.gda.pl

Zobacz na mapie

Zobacz w Internecie

www.matemblewo.pl (strona sanktuarium)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sanktuarium_Matki_Bożej_Brzemiennej_w_Gdańsku_Matemblewie (Wikipedia)
www.diecezja.gda.pl (archidiecezja gdańska)
www.kanoniczki.pl (siostry kanoniczki)