Gidle

Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej - Uzdrowicielki Chorych w Gidlach

Przed oblicze Matki Bożej Gidelskiej od ponad 400 lat przybywają rzesze pielgrzymów, wśród nich bardzo wielu cierpiących na ciele i duszy. Za jej wstawiennictwem odnotowano wiele cudów. Najwięcej w latach 1620 - 1700. O wdzięczności wiernych świadczą liczne wota. Figurka Matki Bożej z dzieciątkiem ma 9 cm wysokości. Wyrzeźbiono ją z kamienia. Przed pierwszą niedzielą maja 1516 r. rolnik Jan Czeczek wyorał ją w miejscu, gdzie dziś stoi kaplica z cudowną figurką Matki Bożej. Okoliczności odnalezienia i początkowych losów figurki pełne są wielu nadprzyrodzonych zjawisk. Figurkę przeniesiono do kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Następne cuda sprawiły, że ustawiono ją w wydrążonym pniu w miejscu odnalezienia. Pień do dziś znajduje się w kaplicy Matki Bożej. Cudownie uwolniony z więzienia właściciel miejscowych dóbr Marcin Gidzielski wystawił pierwszą drewnianą kapliczkę. W 1615 r. sprowadzono ojców dominikanów
z Krakowa. Wystawiona w międzyczasie murowana kaplica stała się zbyt mała, więc w 1640 r. wzniesiono większy budynek. Właścicielka okolicznych dóbr, początkowo bardzo hojna, zaczęła dążyć do usunięcia dominikanów. W 1641 r. sprowadziła kartuzów spod Gdańska i zapisała im dobra wcześniej ofiarowane dominikanom. Kartuzi wznieśli kościół pw. MB Bolesnej, obecnie parafialny. Mimo sporów majątkowych dominikanie ze składek wiernych w 1649 r. zakończyli rozbudowę okazałego barokowego kościoła, który konsekrowano 25.05.1656 r. pw. Wniebowzięcia NMP. Cudowną figurkę umieszczono w bogato rzeźbionym ołtarzu w bocznej kaplicy. W końcu XVIII w. wzbogacono wystrój wnętrz kościoła. W 1885 r. zbudowano wieże. Powstały głównie ze składek wiernych. Kroniki podają, że nawet Żydzi składali ofiary na ten cel. Mimo represji władz zaborczych, włącznie z likwidacją zakonu w 1901 r., klasztor przetrwał i stał się miejscem odrodzenia prowincji dominikańskiej w wolnej Polsce. 19.08.1923 r. cudowną figurkę koronowano koronami papieskimi. 23.08.1998 r. nadano sanktuarium gidelskiemu godność bazyliki mniejszej. W 2000 r. przy sanktuarium powstała gidelska Kalwaria.

Ciekawostki:
Matka Boża Gidelska jest uważana za szczególną patronkę rolników i górników. Wiele uzdrowień dokonało się przez wino, w którym w pierwszą niedzielę maja zanurza się figurkę Matki Bożej (tzw. kąpiółka). Również obecnie wino to uznawane jest za posiadające moc leczenia. Figurkę MB Gidelskiej nawiedzili królowie: Zygmunt III Waza wraz z synami Władysławem IV, Janem Kazimierzem i Aleksandrem Karolem, Michał Korybut Wiśniowiecki i August II Mocny. W Gidlach znajdują się trzy kościoły. Najstarszy modrzewiowy, niegdyś parafialny, wzniesiono w XV w. i przebudowano w XVII w. Drugi, murowany, wybudowali w 1754 r. kartuzi. Jest obecnie kościołem parafialnym. Najokazalszy jest trzeci kościół dominikanów, w którym mieści się sanktuarium. Mimo wielkich kłopotów materialnych w 1656 r., w czasie potopu szwedzkiego, dominikanie oddali na potrzeby obronne Rzeczypospolitej srebrne wota. W latach 1623 - 1932 przy klasztorze w Gidlach istniała kapela oraz szkoła muzyczna. W sanktuarium znajdują się relikwie św. Jacka, pierwszego polskiego dominikanina. W latach 70. XX w. przy klasztorze utworzono muzeum.

Porządek mszy św. (stan na 02.2010 r.): niedziele: 7:00, 9:30, 12:00, 17:30, dni powszednie: 6:30, 7:00, 17:30.

 

Adres Sanktuarium

Klasztor Dominikanów

Adres: Plac Dominikański 6, 97-540 Gidle
Tel.; 34 327 21 23
Fax: 34 327 21 16
Website: www. gidle.dominikanie.pl
E-mail: gidle@dominikanie.pl

Zobacz na mapie

Zobacz w Internecie

www. gidle.dominikanie.pl (strona Sanktuarium)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_MB_w_Gidlach (Wikipedia)
www.dominikani.pl (prowincja Dominikanów)
www.adiec.czest.niedziela.pl (archidiecezja częstochowska)
www.gidle.pl (gmina Gidle)