Pieranie
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Pieraniu
Pierwsza wzmianka o obrazie Madonny z Dzieciątkiem z kościoła w Pieraniu pochodzi z 1712 r. Obraz cieszył się wielką czcią parafian i licznych pielgrzymów. W I połowie XVIII w. wielki rozkwit kultu zrodził legendę, według której ściany kościoła, mimo trzykrotnego opasania ich grubymi łańcuchami, rozszerzały się w cudowny sposób, aby Maryja mogła przyjąć pod dach swego domu wszystkie swoje dzieci. Jesienią 1822 r. ostatni kolator parafii ukradł 4700 wotów, kielichy, ornaty
i inne wyposażenie kościoła. Ponownie wota i srebrną sukienkę Matki Bożej zrabowali hitlerowcy. Wszystko zaginęło bezpowrotnie. Podczas II wojny światowej sam obraz ukryto. Obraz Madonny z Dzieciątkiem namalowano farbami olejnymi na lipowej desce. Ma wymiary 68 x 99 cm. Jest wzorowany na ikonie Matki Bożej Salus Populi Romani z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Prawdopodobnie wykonał go Bernard z Moschowii około 1520 r. 2.07.1722 r. obraz koronowano. 3.09.1967 r. drugiej koronacji koronami papieski dokonał kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia.
Monumentalną drewnianą świątynię wzniesiono w latach 1732 - 1743. W 1736 r. wybudowano dwie 40-metrowe barokowe wieże z kopulastymi hełmami. Na polecenie władz pruskich rozebrano je w 1853 r. Barokowa bazylika należy do największych tego typu budowli w Polsce. Drewniany, pozłacany trzykondygnacyjny ołtarz główny w stylu regencyjnym pochodzi z 1732 r. Wnętrze kościoła zdobią niezwykłej urody polichromie. W kaplicy Zmartwychwstałego, w centralnej części ołtarza, umieszczono namalowany na desce obraz Jezusa Zmartwychwstałego. Uważany jest za cudowny. Napis na jego odwrocie informuje o kuli wystrzelonej przez szwedzkiego oficera, która odbiła się od obrazu i zabiła strzelającego oraz o ocaleniu od ognia. Do dzisiaj widoczne są na obrazie ślady po trzech kulach. Wizerunek Zmartwychwstałego pochodzi z kościoła kanoników trzewiczkowych w Trzemesznie. Jako wotum za uzdrowienie trafił tu w 1718 r. Zgodnie ze starą tradycją przed tym wizerunkiem modlą się kobiety oczekujące narodzenia dziecka.
Ciekawostki:
Jan Kasprowicz, pod wrażeniem wizyty w Pieraniu w 1878 r. napisał „Hymn ku czci Matki Bożej":
Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński nazywał Pieranie „Częstochową Kujaw".
Mecenasem budowy i wykonania polichromii był król wygnaniec Stanisław Leszczyński.
W I połowie XVIII w. przy parafii działała kapela słynna z wysokiego poziomu artystycznego.
Porządek mszy św. (stan na 02.2010 r.): niedziele i święta: 08:30, 10:30, soboty:16:00 (zima), 18:00 (lato) dni powszednie: 08:30,10:30.
Adres Sanktuarium
Parafia pw. św. MikołajaAdres: Pieranie 36/1, 88-133 Dąbrowa Biskupia
Tel./fax: 52 35 11 590
Website: www.pieranie.net
E-mail: Crux3@poczta.onet.pl kswojciech@neostrada.pl
Zobacz w Internecie
www.pieranie.net (strona sanktuarium)http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Św._Mikołaja_Biskupa_Sanktuarium_MB_Łaskawej_w_Pieraniu (Wikipedia)
www.archidiecezja.pl (archidiecezja gnieźnieńska)