Górka Duchowna
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej
W Górce Duchownej, zwanej Jasną Górą Wielkopolski, otaczana jest czcią Górecka Pani - uzdrowicielka i pocieszycielka. W XV i XVI w. Górka Duchowna stała się celem pielgrzymek. Przybywali tutaj wierni z Wielkopolski, Śląska, Pomorza i innych regionów Polski. Do czasów potopu szwedzkiego Górka Duchowna była jednym z najbardziej znanych sanktuariów w Polsce. W drugiej połowie XVIII w. wydano drukiem opis 150 uzdrowień doznanych za pośrednictwem Matki Bożej Pocieszenia. Słynny z łask obraz ma niewielkie rozmiary. Namalowano go na blasze miedzianej. Utrzymany w ciemnych barwach wizerunek przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na prawej ręce. Maryja tuli Syna do siebie. Pan Jezus także tuli się do Matki i obejmuje Ją. Obraz znajduje się tu co najmniej od 1410 r. Przywieźli go benedyktyni z Lubinia w czasie epidemii i pozostał w sanktuarium na stałe. Nie wiadomo jak znalazł się w Lubiniu. Według hipotez, obraz wyszedł z warsztatu sieneńsko - toskańskiego i pochodzi z opactwa benedyktyńskiego w Cluny we Francji. Tradycja wywodzi go z Czech, z czasów wojen husyckich. W XVIII w. obraz ozdobiono srebrnymi sukienkami i koronami. W 1927 r. groźny pożar nie oszczędził cudownego obrazu. Nienaruszone pozostały jedynie złote sukienki, korona, srebrna rama i wota. Artysta malarz Marian Szczurkowski, uczeń Jana Matejki, wykonał jego wierną kopię. W czasie drugiej wojny światowej obraz przechowano za celowo uszkodzoną zasłoną. 21.09.1964 r. ukradziono wszystkie wota. Obraz został przez świętokradców porzucony na polu. W 1966 r. obraz odnowiono i wykonano nową sukienkę. 28.08.1966 r. koronowano wizerunek koronami papieskimi. Spośród wielu wotów szczególne to mitra abpa Leona Przyłuskiego, ornat kardynała Mieczysława Ledóchowskiego
a także portret papieża Piusa IX z jego własnoręcznym podpisem. Wota oddawano kilkakrotnie na potrzeby narodowe.
Obecnie największa liczba pielgrzymów gromadzi się w góreckim sanktuarium z okazji dorocznego odpustu ku czci Matki Bożej Pocieszenia. Trwa on przez 10 dni i obejmuje dwie ostatnie niedziele sierpnia. Jego tradycja sięga drugiej połowy XVIII w. W czasie trwania odpustu góreckie sanktuarium odwiedza kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całej Wielkopolski.
Od XI w. do pierwszej połowy XIX w. Górka Duchowna należała do benedyktynów z Lubinia. Stąd wcześniejsze nazwy miejscowości: Górka Lubińska lub Mnisza. Podania mówią, że w XII w. odbyła się tutaj bitwa. Wielu wojowników poległo i pogrzebano ich we wspólnej mogile na niewielkim wzgórzu. Kilkanaście lat później w tym miejscu benedyktyni postawili drewnianą kapliczkę. Parafia powstała prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV w. Obecny kościół zbudowano w 1700 r. Poprzednie świątynie zniszczyły pożary.
Ciekawostki:
Do Górki Duchownej pielgrzymowali m.in. św. Stanisław Kostka, sługa Boży Bernard z Wąbrzeźna, wielki jezuita Karol Antoniewicz. Ponad rok mieszkał, pracował i zmarł tu błogosławiony Edmund Bojanowski - założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Maryi.
Porządek mszy św. (stan na 02.2010): niedziele: 8:00, 10.30, soboty: 18:30 (lato), 18:00 (zima),
dni powszednie: 18:30 (lato), 18:00 (zima), w I czwartek miesiąca msza św. odprawiana jest wieczorem, a w pozostałe czwartki o 8:00, święta w dni pracy: 9:00, 18:30 (lato), 18:00 (zima).
Odpust: od soboty przed przedostatnią niedzielą do poniedziałku po ostatniej niedzieli sierpnia.
Adres Sanktuarium
Parafia pw. Matki Boskiej Pocieszenia i św. Michała ArchaniołaAdres: Górka Duchowna 47, 64-111 Lipno k. Leszna
Tel.: 65 534 02 04
Website: www.archpoznan.org.pl/gorkaduchowna
E-mail: gorkambp@archpoznan.org.pl
Zobacz w Internecie
www.archpoznan.org.pl/gorkaduchowna (strona Sanktuarium)http://pl.wikipedia.org/wiki/Górka_Duchowna (Wikipedia)
www.archpoznan.pl (archidiecezja poznańska)