Studzieniczna

Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej - Matki Kościoła w Studzienicznej

Studzieniczna jest diecezjalnym sanktuarium maryjnym diecezji ełckiej. Prawie od 300 lat przybywają tu pielgrzymi, aby pokłonić się cudownemu wizerunkowi Matki Boskiej. Namalowany na płótnie naklejonym na deskę obraz przedstawia Matkę Boską Częstochowską. Powstał prawdopodobnie w połowie XVIII w. Jego pochodzenie jest nieznane. Według legendy, po wyprawie napoleońskiej na Moskwę, został ofiarowany przez polskich żołnierzy, którzy czcili go
w ołtarzu polowym, jako dziękczynne wotum za ocalenie życia i szczęśliwy powrót do Ojczyzny. Było to ok. 1812 r. W krótkim czasie obraz stał się przedmiotem kultu i celem pielgrzymek. 5.07.1995 r. na obraz nałożono korony papieskie.
Sanktuarium położone jest nad Jeziorem Studzienicznym na dawnych wysepkach. Początki kultu maryjnego sięgają 1667 r., kiedy w klasztorze w Wigrach osiedlili się kameduli. Ok. 1715 r. jeden
z mnichów zamieszkał na wyspie. W pierwszych latach XVIII w. na wyspie osiedlił się pustelnik, Wincenty Murawski, który w 1770 r. wybudował kapliczkę przy studni z cudowną wodą. Obraz Matki Boskiej początkowo wisiał na dębie. W 1786 r. sprowadzono z Augustowa prowizoryczną świątynię, którą postawiono do czasu wybudowania właściwego kościoła. Wokół sanktuarium powstała wieś. W 1838 r. ustanowiono tu filię parafii Szczebra, a w 1873 r. erygowano samodzielną parafię. W 1876 r. na wyspie zbudowano murowaną, ośmiokątną kaplicę, która stoi do dziś. Osadzono ją na 64 dębowych palach, połączonych kratowaniem z bali i wzmocnionych brukiem kamiennym. Nawiązuje do stylu renesansowego. Centralne miejsce w ołtarzu kaplicy Matki Bożej Studzieniczańskiej - Matki Kościoła zajmuje cudowna ikona MB Częstochowskiej. Ściany kaplicy zdobią liczne wota. W 1920 r. usypano groblę, którą można dojść do sanktuarium. Kościół parafialny wzniesiono w 1847 r. nieopodal sanktuarium. Jego wystrój jest dziełem ludowych artystów. Ma trzy ołtarze. Szczególną uwagę zwraca krucyfiks nad prezbiterium oraz żyrandole z rogów łosia.

Ciekawostki:
Wincenty Murawski, który wsławił się jako zielarz i uzdrowiciel, odbył pieszą pielgrzymkę do Rzymu. W 1782 r. od papieża Piusa VI uzyskał dla Studzienicznej cztery odpusty.
W niewielkiej odległości od sanktuarium znajduje się studzienka z wodą od wieków uważaną przez pielgrzymów za leczniczą. Istnieją pisemne świadectwa uzdrowień, zwłaszcza chorób oczu i skóry. Od tej studzienki wzięły nazwę wieś Studzieniczna oraz Jezioro Studzieniczne.
9.06.1999 r. sanktuarium w Studzienicznej odwiedził w dniu swego wypoczynku Ojciec Święty Jan Paweł II. Wydarzenie to upamiętnia pomnik Papieża, ustawiony w miejscu, w którym opuszczał pokład statku. Umieszczono na nim pamiętne słowa Ojca Świętego: „Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni".
Sanktuarium w Studzienicznej było miejscem wielu manifestacji patriotyczno-religijnych od powstania styczniowego po stan wojenny.

Porządek mszy św. (stan na 02.2010 r.): niedziele i święta: 9:20, 11:00, 12:45 kaplica Płaska

 

Adres Sanktuarium

Parafia pw. Matki Boskiej Szkaplerznej

Adres: Studzieniczna 10, 16-301 Augustów
Tel.: 87 643 31 43, 87 643 47 69

Zobacz na mapie

Zobacz w Internecie

http://pl.wikipedia.org/wiki/Studzieniczna (encyklopedia Wikipedia)
www.diecezja.elk.pl (diecezja ełcka)
www.studzieniczna.pl (strona dawnej wsi Studzieniczna)
www.augustow.pl (strona miasta Augustowa)