Tuligłowy
Sanktuarium Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei w Tuligłowach
Według tradycji cudowny obraz Matki Bożej dotarł do Tuligłów z mieszkańcyami kresowych Kudrenic, którzy około 1393 r. przybyli tu szukając schronienia przed najazdami Tatarów. Tutaj pod opieką swej Pani „przytulili głowy". Bardziej prawdopodobne jest sprowadzenie obrazu przez Bożogrobowców. Pierwsze zapisy o kulcie pochodzą z XVII i XVIII w. Dokumenty te mówią
o łaskach i cudach otrzymanych za pośrednictwem Maryi. W XVI lub XVII w. na postacie Maryi
i Dzieciątka nałożono srebrne sukienki. Na obrazie i wokół niego zawieszano liczne wota. Obraz umieszczono w ołtarzu głównym kościoła. Dekretem biskupim z 25.08.1747 r. obraz tuligłowski uznano za słynący łaskami. W 1819 r. zaborcy austriaccy zrabowali wota i sprofanowali obraz. Prowizoryczne ozdoby przetrwały aż do renowacji w 1966 r. 8.09.1909 r., po trwających ponad 150 lat staraniach, wizerunek Matki Bożej koronowano koronami papieskimi. Obraz namalowano techniką temperową na lipowym podobraziu. Jego wymiary wynoszą 91 x 69 cm. Stojąca Maryja prawą ręką podtrzymuje nagie Dzieciątko. Jezus w lewej ręce trzyma jabłko a prawą błogosławi. Koronę Maryi podtrzymują dwa unoszące się anioły. Maryja ma długie, falujące złociste włosy opadające na Jej plecy. Maryja stoi na cienkim sierpie księżyca. Głowy Dzieciątka i Madonny otaczają złote aureole. Postacie otaczają promienie. Obraz należy do przedstawień Madonny Apokaliptycznej, zwycięskiej Królowej. Obraz namalowano na przełomie XV i XVI w. Jest bardzo cennym zabytkiem małopolskiego malarstwa cechowego XV wieku.
Według podania obraz wisiał na początku na pniu topoli. Około 1393 r. wybudowano drewniany kościółek pw. św. Mikołaja. W 1396 r. ustanowiono tu parafię. W 1446 r. parafię objęli Bożogrobowcy, którzy zarządzali parafią do kasaty zakonu na początku XIX w.
W 1624 r. Tatarzy spalili kościół, ale cudowny obraz pozostał nietknięty. Nową świątynię, ukończono w 1629 r. W latach 1768 - 1770 wybudowano obecny barokowy kościół murowany oraz klasztor. Kościół jest jednonawowy. Posiada jedną wieżyczkę - sygnaturkę. We wnętrzu ołtarz główny, dwa boczne i jeden posoborowy. Przed jubileuszowym 1966 r. kościół gruntownie wyremontowano. W lipcu 1971 r. parafię objęli Książa Michalici. W 1995 r. wykonano generalny remont elewacji świątyni.
Ciekawostki:
Na początku lat 70. XX w. miał miejsce „bunt" części parafian, którzy nie zgadzali się na wystawienie obrazu w formie po konserwacji. W efekcie w głównym ołtarzu umieszczono obraz Maryi Niepokalanej z XV w. a przed nim kopię z 1966 r. w sukienkach z XIX w. Zasłonę stanowi obraz olejny na płótnie, przedstawiający Nawiedzenie św. Elżbiety przez Maryję, pochodzący prawdopodobnie z XVII w. Prawdziwy cudowny obraz nigdy nie był odsłonięty, nawet w czasie obchodów 600-lecia obecności Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej w Tuligłowach.
Porządek mszy św. (stan na 02.2010 r.): niedziele i święta: 7:00, 10:30, 16:00, dni powszednie: 7:00, 17:00 (zima), 18:00 (lato).
Odpusty: 2 lipca, 14 - 15 sierpnia, 8 września.
Adres Sanktuarium
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja BiskupaAdres: Tuligłowy 133, 37-562 Rokietnica
Tel.: 16 622 13 84
Website: www.sanktuarium.tuliglowy.pl
E-mail: sanktuarium@tuliglowy.pl
Zobacz w Internecie
www.sanktuarium.tuliglowy.pl (strona sanktuarium)http://pl.wikipedia.org/wiki/Tuligłowy_(województwo_podkarpackie) (Wikipedia)
www.michalici.pl (zgromadzenie Michalitów)
www.przemyska.pl (archidiecezja przemyska)
http://rokietnica_ug.republika.pl (gmina Rokietnica)