Ciężkowice
Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach
Obraz Pana Jezusa Miłosiernego zwany „Ecce Homo", otaczany wielką czcią wiernych, znajduje się w głównym ołtarzu kościoła w Ciężkowicach. Księga łask potwierdza liczne przypadki ich otrzymania przez wiernych ufnie modlących się przed cudownym wizerunkiem. Dokładna data sprowadzenia obrazu nie jest znana. Istnieją dwie wersje. Według pierwszej w 1682 r. papież Innocenty XI ofiarował obraz kapłanowi z Ciężkowic. Druga wersja jako darczyńcę wymienia papieża Urbana VIII i podaje 1632 r. Obraz namalowano na płótnie w stylu wczesnobarokowym. Jego wymiary to 71 x 53 cm. Chrystus na obrazie jest pokryty ranami i krwią. Ręce ma związane sznurem. W lewej dłoni trzyma trzcinę. Głowę w koronie cierniowej otacza aureola a ramiona okrywa purpurowy płaszcz. Cenny dar początkowo przechowywano na plebanii. Po pierwszym cudownym uzdrowieniu przeniesiono go do kościoła. Rozpoczął się też kult Pana Jezusa Miłosiernego. Uzdrowiona osoba ufundowała ołtarz św. Antoniego, w którym umieszczono obraz. W 1720 r., aby otrzymać zatwierdzenie kultu przez władze kościelne, mieszkańcy Ciężkowic zostali zmuszeni do przekazania obrazu do badań do Krakowa. W Krakowie obraz zaginął. Odnalazł się w niezwykłych okolicznościach w 1753 r. Był zamurowany w kościele NMP.
W Krakowie obraz otoczono wielką czcią. Po uroczystej mszy św. w kościele NMP, 13.09.1753 r. przewieziono go na Wawel, a następnie do kaplicy księży Misjonarzy. Nieformalny dokument potwierdził jego cudowność. 3.05.1795 r., po długich i mozolnych staraniach, mieszkańcy Ciężkowic odzyskali cudowny wizerunek. Obraz umieszczono w ołtarzu głównym. W 1830 r. bohaterski czyn mieszkańca Ciężkowic uchronił obraz przed zniszczeniem w pożarze. W 1846 r. Ciężkowice ominęły rzezie rebelii chłopskiej a w latach następnych także szerzące się wokół epidemie. W czasie obu wojen światowych przez miasteczko przetaczały się fronty, a mimo to straty były minimalne.
Neogotycki kościół w Ciężkowicach powstał w latach 1901 - 1903. Konsekrowano go w 1904 r. Świątynia jest murowaną z cegły i piaskowca, trzynawową bazyliką na planie krzyża łacińskiego. Od frontu wznosi się kwadratowa wieża. Budowlę bogato ozdobiono detalami architek¬tonicznymi. We wnętrzu zwracają uwagę malowidła ścienne i witraże. Teren kościoła otacza kamienny mur
z kutymi kratami i żeliwnymi stacjami Drogi Krzyżowej, odlanymi około 1904 r.
Ciekawostki:
Z okazji konsekracji w wielkim ołtarzu zamurowano relikwie św. Januarego i innych świętych męczenników.
Według przekazów, mieszczanie, którzy podjęli się zawiezienia obrazu do Krakowa ciężko zachorowali, a jeden z nich zmarł. Uznano to za karę Bożą.
W Krakowie obraz odnalazł, na podstawie doznanego objawienia, ociemniały ksiądz, syn byłego dzwonnika z Ciężkowic. Po odkryciu cudownie odzyskał wzrok.
W 1795 r. powstała anonimowa pieśń do Pana Jezusa Miłosiernego, na melodię „Do Ciebie Panie", która jest śpiewana w Ciężkowicach do dziś.
Jest tu też wystawiane Misterium Męki Pańskiej.
Porządek mszy św. (stan na 02.2010 r.): niedziele i święta: 7:00, 9:00, 10:15, 11:30, 16:00, dni powszednie: 6:30, 7:00, 17:00 (zima), 18:00 (lato).
Odpusty: niedziela Zesłania Ducha Świętego, 30 listopada, niedziela Miłosierdzia Bożego
Adres Sanktuarium
Parafia pw. Pana Jezusa Miłosiernego i Świętego Andrzeja ApostołaAdres: ul. Św. Andrzeja 8, 33-190 Ciężkowice
Tel.: 14 651 00 30
Website: www.ciezkowice.diecezja.tarnow.pl
E-mail: ciezkowice@diecezja.tarnow.pl
Zobacz w Internecie
www.ciezkowice.diecezja.tarnow.pl (sanktuarium)http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciężowice (Wikipedia)
www.diecezja.tarnow.pl (diecezja tarnowska)
www.ciezkowice.pl (miasto i gmina Ciężkowice)