Święty Krzyż
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu
To najstarsze polskie sanktuarium było dla polskich katolików w dawnych wiekach tym, czym jest obecnie Częstochowa. Celem pielgrzymek z całej Polski były i są relikwie Świętego Krzyża. Od niepamiętnych czasów w klasztorze, w kaplicy Oleśnickich, przechowuje się znaczną część drzewa krzyża, na którym cierpiał i umarł Pan Jezus. Według legendy relikwie podarował klasztorowi królewicz węgierski Emeryk, syn Stefana I Świętego.
Data założenia klasztoru benedyktynów na Świętym Krzyżu (Łysej Górze) nie jest znana. Tradycja przypisuje fundację Bolesławowi Chrobremu w 1006 r. Historycy za czas założenia opactwa uznają początek XII w. a jako fundatora wskazują króla Bolesława Krzywoustego. Wzniósł on jednonawowy romański kościół. Zachował się z niego fragment muru w północnej ścianie obecnego kościoła. Bolesław Wstydliwy odbudował klasztor po zniszczeniach. Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki i inni królowie nadawali klasztorowi przywileje. Największym czcicielem relikwii Krzyża Świętego był król Władysław Jagiełło. W 1386 r. wstąpił tu, jadąc do Krakowa po chrzest i koronę. Nie udawał się na żadną wyprawę, dopóki pieszo nie odbył tu pielgrzymki.
W 1410 r., spędził tu dwa dni na modlitwie i rozdawaniu jałmużny. Pielgrzymował na Świętą Górę jeszcze pięć razy w latach 1414 - 1432. Był wielkim dobroczyńcą klasztoru. W latach 1448 i 1451 modlił się tu też Kazimierz Jagiellończyk, główny inwestor rozbudowy klasztoru świętokrzyskiego. Jan Olbracht na Łysej Górze potwierdził przywileje klasztorne. Zygmunt I odwiedził Święty Krzyż kilkakrotnie. Byli tu Zygmunt III, Władysław IV i Jan Kazimierz. Król Michał Korybut Wiśniowiecki spędził tu swoją młodość. Od 1936 r. mieści się tu klasztor i nowicjat Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Ciekawostki:
Zespół klasztorny na Świętym Krzyżu to miejsce nagromadzenia wielu zabytków architektonicznych. Są to kościół p.w. Świętego Krzyża, klasztor, dzwonnica, brama wschodnia i prehistoryczne wały kamienne.
Mając na względzie wielką cześć dla relikwii Krzyża Świętego w 1287 r. Rusini towarzyszący Tatarom w wyprawie wojennej radzili im, aby nie naruszali klasztoru.
Godziny odprawiania mszy św.:
Niedziele i święta: 8:00, 9:30, 11:00 (suma z wystawieniem Relikwii; po zakończeniu Mszy Świętej możliwość ucałowania Relikwii Drzewa Krzyża Świętego), 15:00 (V-IX) 17:00 (V-IX)
Święta kościelne przypadające w dni robocze: 8:00, 17:00
W dni powszednie: 7:00, 12:00 (V-IX)
Adres Sanktuarium
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża ŚwiętegoAdres: Święty Krzyż 1, 26-004 Bieliny
Tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Fax: 41 3178279 w.119
Website: www.swietykrzyz.pl
e-mail: swietykrzyz@oblaci.pl
Zobacz w Internecie
www.swietykrzyz.pl (sanktuarium)www.sandomierz.opoka.org.pl (diecezja sandomierska)
www.oblaci.pl (Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sanktuarium_na_Świętym_Krzyżu (encyklopedia Wikipedia)