Święta Anna
Sanktuarium Świętej Anny Samotrzeciej w Świętej Annie
Kult św. Anny w Świętej Annie sięga końca XV w. Początek dały mu objawienia w okolicznych lasach. Cały XVI w. to czas wzrastającej czci świętej i liczby pielgrzymów przybywających tu z coraz odleglejszych stron. Figurka przedstawia św. Annę w towarzystwie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Późnogotycką polichromowaną rzeźbę, o wysokiej klasie artystycznej, wykonano z lipowego drewna. W 1499 r. ustawiono krzyż nazwany Męką Bożą Świętej Anny Samotrzeciej. Stał się on celem pielgrzymek. Na początku XVI w. w miejsce figury wzniesiono kaplicę pw. św. Anny i umieszczono w niej figurę świętej, zachowaną do obecnych czasów. Wybór patronki miejsca związany był z treścią jednego z objawień, które dalej miały miejsce. W 1554 r. ufundowano nową, również drewnianą kaplicę, która przetrwała do początków XVII w. W 1609 r. rozpoczęto budowę kościoła i klasztoru bernardynów - Zakonu Braci Mniejszych św. Franciszka przybyłych z Poznania. Przy murowanym barokowym kościele zbudowano osobną kaplicę dla cudownej figury św. Anny. Kościół konsekrowano w 1617 r., a klasztor ukończono w 1668 r. Bernardyni byli opiekunami sanktuarium przez 250 lat. W pobliżu klasztoru powstała niewielka osada. Druga połowa XVIII w. to okres wielkich remontów i inwestycji w kościele. Za działalność patriotyczną, szczególnie w okresie powstania styczniowego, w listopadzie 1864 r. zaborcze władze rosyjskie dokonały kasaty klasztoru. Budynki przez 5 lat zajmowało carskie wojsko. W 1869 r. przybyły tu dominikanki klauzurowe ze skasowanego klasztoru w Piotrkowie Trybunalskim. Pożar w 1881 r. zniszczył część kościoła i klasztoru. Obie wojny światowe szczęśliwie nie spowodowały szkód.
Ciekawostki:
Nazwa miejscowości pochodzi od imienia patronki sanktuarium. Nazwa samotrzeć odwołuje się do ówczesnej obyczajowości, według której godna czci niewiasta wychodziła z domu samotrzeć, czyli w towarzystwie dwóch osób. W latach 1881 - 1892 w klasztorze mieszkała Wanda Malczewska - Sługa Boża. Trwa jej proces beatyfikacyjny. Była świecką mistyczką, znaną z wizji i proroctw. Prowadziła aktywną działalność społeczną. W Świętej Annie zbiegają się trasy dwóch najstarszych pielgrzymek na Jasną Górę: krakowskiej (od 1434 r.) i warszawskiej (od 1711 r.).
Porządek mszy św. (stan na 02.2010 r.): niedziele i święta: 9:00, 11:00, dni powszednie: (1.05. - 30.09) 18:30, (1.10. - 30.04.) 18:00.
Adres Sanktuarium
Siostry DominikankiAdres: Święta Anna, 42-248 Przyrów
Tel.: 34 355 40 42, 34 355 52 05
Website: www.swanna.mniszki.dominikanie.pl
e-mail: swanna@dominikanie.pl
Zobacz w Internecie
www.swanna.mniszki.dominikanie.pl (strona sanktuarium)www.dominikanki.pl (siostry dominikanki)
www.adiec.czest.niedziela.pl (archidiecezja częstochowska)