św. Anna i św. Joachim
Święci Anna i Joachim - rodzice Maryi, dziadkowie Jezusa
Anna, po hebrajsku „łaska", pochodziła z rodziny kapłańskiej z Betlejem. Jej rodzice Stolanus i Emerentiana byli według legendy potomkami królewskiego rodu Dawida. Anna otrzymała staranne wychowanie pogłębione przez służbę w Świątyni Jerozolimskiej. Wyszła za mąż mając 24 lata. Joachim, po hebrajsku „przygotowanie Panu", urodził się w zamożnej i znakomitej rodzinie w Nazarecie w Galilei. Także pochodził z pokolenia Dawidowego. Małżonkowie daremnie modlili się i dawali hojne ofiary na świątynię prosząc o potomka. Joachim, już w podeszłym wieku udał się na pustkowie i przez dni 40 pościł i modlił się, aby uprosić u Pana Boga miłosierdzie. Objawił mu się anioł i zwiastował, że jego małżonka urodzi mu córkę, która będzie radością ziemi. Widzenie anioła miała również Anna. Ukochanej córce, którą Anna urodziła w 45 roku życia, według zwyczaju piętnastego dnia nadano imię Maria. Anna i Joachim, spełniając złożony ślub, przeznaczyli jedynaczkę na służbę w świątyni, gdzie oddano ją kiedy miała 3 lata. Wychowywała się tam wśród rówieśnic, zajmując się modlitwą, śpiewem, czytaniem Pisma świętego i haftowaniem szat kapłańskich. Joachim umarł kiedy Maryja była jeszcze dzieckiem. Anna zamieszkała z córką i jej mężem w Nazarecie. Dożyła 80 lat. Według jednej z legend Anna jeszcze dwukrotnie wyszła za mąż.
Już w IV w. w Jerozolimie przy dawnej sadzawce Betsaida wybudowano istniejący do dzisiaj kościółek, gdzie według podania znajdował się grób rodziców Maryi. W chrześcijaństwie szczególną czcią otaczano św. Annę. W Konstantynopolu około 550 r. wybudowano bazylikę pod jej wezwaniem. Na zachodzie pierwszy kościół i klasztor św. Anny stanął w 701 r. we Floriac koło Rouen we Francji. Jej imię było i dotąd jest często nadawane dziewczynkom. Bardzo liczne są też kościoły i sanktuaria pod jej wezwaniem. Ku czci św. Anny powstało 5 zakonów żeńskich. Ewangelie kanoniczne nie podają informacji na temat rodziców Maryi.
W ikonografii św. Anna przedstawiana jest jako starsza kobieta z welonem na głowie. Ukazywana jest najczęściej z Najświętszą Marią Panną jako dziewczynką lub jako tzw. św. Anna Samotrzeć - z Maryją dziewicą i małym Jezusem. Niektóre jej atrybuty to palec na ustach, księga i lilia. Jest patronką małżeństw, kobiet rodzących, położnic, matek, wdów, ubogich robotnic, górników kopalni złota, młynarzy, powroźników, piekarzy i żeglarzy. Św. Joachim ukazywany jest jako starszy, brodaty mężczyzna w długiej szacie. Jego atrybutami są anioł, Dziecię Jezus w ramionach, dwa gołąbki w dłoni, na zamkniętej księdze lub w małym koszyku, jagnię u stóp, laska, kij pasterski, księga i zwój. Razem ze św. Anną patronują małżonkom.